Türkiye'nin Down Sendromlu İlk Girişimcisi: Ozan Ulusoy!

Türkiye'nin Down Sendromlu İlk Girişimcisi: Ozan Ulusoy!

Matbaacılık Kalfalık Belgesi olan Down sendromlu 29 yaşındaki genç girişimci Ozan Ulusoy, hibe desteği ile kendi işinin patronu hayallerinin de kahramanı oldu.

Bu haber, 2017 aralık ayında seçilmiştir

Girisimhaber.com'dan Emine Cin'in haberine göre;


1988 yılında Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde doğan Ozan Ulusoy, Eryaman Cumhuriyet İlköğretim Okulunu bitirdikten sonra 4. Akşam Sanat Merkezi'nin Matbaa Genel Bölümü'nde eğitim hayatına devam etti. Buradaki aldığı eğitimi çırak olarak başarıyla tamamlayan Ulusoy, daha sonrasında ise kalfalık sınavına girerek "Kalfalık Belgesi" almaya hak kazandı.

"Aşkın Şarkısı" isimli yayınlanmış bir şiir kitabı bulunan, ayrıca bir çok söyleşi ve imza gününe katılarak engelli duyarlılığı konusunda farkındalık yaratan Ozan Ulusoy, “DOWN’LA YAŞAMAK” isimli yaşam öyküsünü mizahi açıdan süslediği performanslarıyla anlatıyor.

Çankaya Belediyesi Çengel Kafe’de 7 yıl garson olarak çalışan ve yedi farklı tiyatro oyununda da oynayan Ulusoy, BİMEKS Elektronik Mağazasında on ay satış destek elemanı olarak çalıştıktan sonra “Ben şair adamım neden oyuncak satıyorum?” diyerek istifa etti.

Tam da bu sırada hayatı değişen Ulusoy, "Benim Reklam Ajansım : Down Reklam Ajansı" isimli proje ile İşkur tarafından desteklenerek kendi reklam ajansını kurdu.



Ozan Ulusoy, 2015 yılında ODTÜ Genç Girişimci Topluluğu tarafından düzenlenen “Kristal Ağaç Ödülleri” adlı organizasyonda “Yılın Girişimcisi” ödülü alarak "Türkiye'nin Down Sendromlu İlk Girişimcisi" ünvanını da almıştı.

Kaynak: Girişim Haber

Bu haber Kübra Çelebi tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.