Türkiye’nin ilk ve tek 'Yumurta Müzesi' Afyonkarahisar’da

Türkiye’nin ilk ve tek 'Yumurta Müzesi' Afyonkarahisar’da

Afyonkarahisar'da bulunan Yumurta Müzesi'nde, yumurtalar sanatçıların elinde bir birinden güzel eserlere dönüşüyor.

Dünyada yalnızca 6 ülkede olan Yumurta Müzesi, Türkiye’de ise sadece ’da bulunuyor. Kırılgan ve çok ince bir tabakası bulunan yumurta kabukları sanatçılar tarafından bambaşka bir görünüme kavuşuyor.

Afyonkarahisar İsmail Kumartaşlı Yumurta ve Sanatları Merkezi, sanat eserine dönüşmüş yumurtalarla birlikte vahşi yaşam ırklarından pek çok hayvanın yumurtasına ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin ilk ve tek 'Yumurta Müzesi' Afyonkarahisar’da - 1

22 ŞEHİRDEN GELEN FARKLI IRKLARIN YUMURTALARI

Müzede, 22 şehirden gelen farklı ırkların yumurtaları ve çeşitli sanatkârların yumurta kabukları ile yaptıkları eserler sergileniyor.

Kanatlı hayvan, vahşi hayvan ve balık türlerinin yumurtalarının bulunduğu merkezde Türkiye’nin çeşitli illerinde yaşayan sayılı yumurta sanatçılarının eserleri de sergileniyor. Müze, yıl boyunca yerli ve yabancı her yaş grubundan ziyaretçinin ilgisini çekiyor.

Türkiye’nin ilk ve tek 'Yumurta Müzesi' Afyonkarahisar’da - 2

"MERKEZİMİZ DÜNYADA 6. SIRADA"

Afyonkarahisar İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Kültür İşleri Şube Müdürü Ümran Cura, Yumurta Müzesi hakkında “Ülkemizde yumurta sektörünün önemli merkezlerinden biri olan Afyonkarahisar’ımızda bulunan bu merkezimizde çeşitli hayvanlara ait yumurta ve yumurta sanat eserleri bulunmakta olup çeşitli belge ve dokümanlar yer almaktadır. 2018 yılında açılmış olan bu merkezimizde 22 farklı şehrimizdeki 32 üreticiden getirilmiş olan yumurta numuneleri bulunmaktadır. Dünyada 6. sırada olan bu merkezimiz, Türkiye’de ilk olma özelliği taşımaktadır. İlk olmasının sebebi; Türkiye’de yumurta üretimin en fazla olan ve ülkemizde lokomotif görevi gören ilimizin yumurta piyasasının oluşması yönünden de önemli bir anlamı olmasıdır. Yumurta kabukları sanatıyla oluşturulan eserler de ziyaretçilerimiz açısından çok ilgi görmekte olup her kesimden ziyaretçiyi ağırlamaktayız" ifadelerini kullandı.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Bu haber canssuu cakir tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.