Bu fideler uzayda çiçek açtı!

Bu fideler uzayda çiçek açtı!

Dünya'nın yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ilklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Gelecekte insanoğlunun uzayda yaşam hayalinin gerçekleşmesi için birçok deneyin yapıldığı istasyonda biber fideleri çiçek açarak büyük mutluluk yarattı.

ABD’li NASA astronotu Megan McArthur, uzay istasyonunda (ISS) deney amaçlı yetiştirdikleri biber fidelerinin çiçek açtığını açıkladı. McArthur, gelecek hafta çiçeklerin yerini küçük biberlere bırakacağını belirtti.   

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda bulunan NASA astronotu Megan McArthur, istasyonda yetiştirdikleri Şili biber fidelerinin çiçeklendiğini ve bir hafta sonra küçük biberleri görmeyi beklediklerini açıkladı. McArthur, uzay istasyonundan fotoğraflarla birlikte paylaştığı mesajında “Bu daha karmaşık bitkileri Uzay İstasyonunun benzersiz ortamında yetiştirmeyi öğrenmek, gelecekteki gezegen görevlerindeki astronotların kendi yiyeceklerinden bazılarını yetiştirmelerini sağlayacaktır!” ifadelerini kullandı.

Bu fideler uzayda çiçek açtı

Megan McArthur, güzel haberi Instagram hesabından paylaştı. 60 binden fazla takipçisi olan ve ISS'de geçirdiği günleri ve uzay deneyimlerini sık sık sosyal medyadan paylaşan astronot 'Biberler çiçek açıyor ve ben sırıtıyorum. Bu önemli gelişme gelecekte uzay yolculuğuna çıkacak bizim gibi astronotlar için kendi yiyeceklerini yetiştirebilme şansı sağlayacak.' sözlerini kullandı.

NASA tarafından Gelişmiş Bitki Yaşam alanında yürütülen ve 2022 yılının Mart ayında tamamlanması beklenen deneyde, New Mexico Hatch Green Şili biberi türü kullanıldığı belirtildi. NASA, uzayda mikro yerçekimi olan bir alanda yetiştirmek için biberin seçildiğini çünkü bir C Vitamini kaynağı olan biberlerin yetiştirilmesi, çimlenmesi, büyümesi ve meyvelenmesi daha uzun sürdüğü için, olası birçok uzay ürününe göre daha zor olduğu ifade edildi.

Bu haber Nurseli Işık tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.