Sağlık
69 gün önce

Hastaya özel hazırlanan yemekler barkod sistemiyle dağıtılıyor

Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde her gün 10 bin kişi için 40 farklı diyet programında yapılan yemekler, her hastaya özel hazırlanan tepsilerde sunuluyor.


Kamu-özel iş birliğiyle yaptırılan bin 300 yatak kapasiteli Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinde her gün 10 bin kişi için yemek hazırlanıyor.

Hastanede 40 farklı diyet programında çıkarılan yemekler, her hastaya kendisi için özel seçilen içeriğin yer aldığı tepsilerde, barkodlu denetim sistemi ile sunuluyor.

Kişiye özel seçilen yemekler görevlilerce katlara götürüldükten sonra, hastanın kolundaki tanıtım bilekliğinde bulunan ve tepside yer alan barkodların eşleşmesinin ardından teslim ediliyor.

Barkod sistemi doğru diyet programının ilgili hastaya ulaşmasına imkan sağlarken, herhangi bir eşleşme hatasında uyarı veriyor. 

"Hastaya yanlış yemek verilme gibi bir durum söz konusu değil"

Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yemek Hizmetleri Sorumlusu Muzaffer Fidan, personel, hasta ve refakatçiler için günde 10 bin kişilik yemek çıkardıklarını söyledi.

Uygulanan elektronik sistem sayesinde hastalar için istenen özel yemeklerin kendilerine iletildiğini anlatan Fidan, şöyle devam etti:

"Hemşireler her hasta için istedikleri yemekleri sisteme girdikten sonra artık her şey elektronik ortamda yürüyor. Sıcak, soğuk araçlarımıza konulan yemeklerin hastalara dağıtımı yapılıyor. Hastalara yemekleri verilirken, tepsiler kişiye özel hazırlandığı için tanıtım bilekliği ve tepside bulunan barkodların eşleşmesine bakıyoruz. Buradaki amacımız doğru hastaya doğru diyeti vermek. Bu sistem sayesinde hangi saatte hangi hastaya kim tarafından hangi yemeğin verildiğini izleyebiliyoruz. Hastaya yanlış yemek verilme gibi bir durum söz konusu değil. Yanlışlıkta sistem bize hemen uyarı veriyor." 

Fidan, herhangi bir hata oluşmaması için her şeyi elektronik sistem üzerinden kontrol ettiklerini anlatarak, bu sayede hizmet kalitesini artırdıklarını söyledi.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.