Spor
75 gün önce

18 yaşındaki Melike atlı okçuluğu gençlere de öğretiyor

Bursa'da yaşayan 18 yaşındaki Melike Özpınar, şehir şehir gezerek öğrendiği atlı okçuluğu kurduğu kulüple gençlere aşılıyor.


Küçük yaşlardan itibaren babasının atlarına binerek biniciliğini geliştiren Melike Özpınar, 3 yıl önce yay okçuluğuyla tanıştı. 1 yıl eğitim alarak okçulukta da profesyonel olan Özpınar, daha sonra binicilikteki tecrübesiyle atlı okçu olmaya karar verdi.

Balıkesir, Ankara, Muğla gibi kentlere giderek buralarda yaşayan usta atlı okçulardan talim alan Özpınar, 2 yıl boyunca atlı okçulukta ilerledikten sonra kurduğu Yeşil Bursa Rahvan Atçılık ve Atlı Okçuluk Kulübü'nde, yaşları 10 ila 25 arasında değişen kızlara yay okçuluğu ve atlı okçuluk eğitimi veriyor.

Türkiye birincilikleri var

Özpınar, 10 yıldır at bindiğini, rahvan at yarışlarına katıldığını, Türkiye birincilikleri elde ettiğini söyledi.

Zamanla yay okçuluğuna ilgi duyduğunu anlatan Özpınar, "İlk önce yay okçuluğunda kendimi geliştirdim. Ok atarken at idmanlarını ihmal etmedim. Balıkesir, Ankara, Muğla gibi illere gittim. Türkiye'de atlı okçuluk kursu yok. Yapanlar, bilenler bilmeyenlere öğretiyor. Ben üstatlarımdan öğrendim. Öğrendiklerimi de öğretmeye çalışıyorum" dedi.

Hem okçuluğu hem at biniciliğini öğretiyor

Özpınar, kısıtlı imkanlarla çalışmalarını sürdürdüklerinden bahsederek, şöyle konuştu:

"Yay okçuluğunda antrenmanlarımız devam ediyor. Bir yandan okçuluğu öğretirken diğer yandan da at binme eğitimleri veriyorum. Bu ikisini birleştirmek çok zor. Sıkıntı yaşıyoruz, elimizde yeteri kadar at yok. Bunun için alan sıkıntımız da var ama elimizdeki imkanlar neticesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Kulüpte yaşları 10 ile 25 arasında değişen 20 kız olduğunu vurgulayan Özpınar, "Kulüp üyelerimizden 6'sı atlı okçuluğa geçti. Beraber yarışmalara katılıyoruz. Yurt dışında da ülkemi temsil etmek istiyorum" dedi.

Hedefi atlı okçu olmak

Kulüp sporcularından 23 yaşındaki Songül Tunalı da, psikolog olarak çalıştığını, iş dışındaki zamanlarda okçuluk eğitimi aldığını belirtti.

Ankara'da bir süre eğitim aldıktan sonra Bursa'da Yeşil Bursa Rahvan Atçılık ve Atlı Okçuluk Kulübü ile tanıştığını vurgulayan Tunalı, "Atlı okçulukta başlangıç aşamasındayım. Çocukluktan beri hep hayalimdi. Hedefim atlı okçu olmak. İnşallah yarışmalara da katılırım" dedi.

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.