Mutfak
75 gün önce

Gaziantepli kardeşlerin fıstık dalı şeklindeki butik çikolatası onlara ödül getirdi

Gaziantep'te pastacılık yapan Osmanlıoğlu kardeşler, tasarladıkları butik çikolatayla uluslararası pastacılık yarışmasında bronz madalya aldı.


10 yıldır Gaziantep'te pastacılık yapan Tuba, Sümeyra ve Muhammed Osmanlıoğlu kardeşler, şeker hamurundan hazırladıkları çizgi film kahramanlı pastalarla masalsı bir dünya yaratıyor.

Pastacılığın yanı sıra butik çikolata alanında kendilerini geliştiren Osmanlıoğlu kardeşler, Gaziantep'in en önemli lezzetlerinden fıstığı, ezme haline getirdikten sonra çikolatayla buluşturdu.

Fıstık dalı şeklinde butik çikolata tasarlayan kardeşler, İstanbul'da 7-8 Nisan'da düzenlenen 4. Uluslararası Butik Tatlar Festivali (Cake Show İstanbul) adlı pastacılık yarışmasının butik çikolata kategorisinde bronz madalya kazandı.

Donanımlı şeflerle, aşçılarla çalıştılar

Kardeşlerden Sümeyra Osmanlıoğlu, işletme fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre İstanbul'da pastacılık üzerine eğitim aldığını söyledi.

Kardeşlerinin de kendisi gibi farklı bölümlerde eğitim gördüğünü anlatan Osmanlıoğlu, "1 yıl pastacılık eğitimi aldıktan sonra otellerde staj yapma imkanımız oldu. Çok donanımlı şeflerle, aşçılarla çalışma fırsatı bulduk. Mutfağın içerisinde hangi alanlara yöneleceğimizi gördük. Pasta bizim için öncelikliydi. Çikolata çok yaygınlaşmamış, bakir bir alandı. Biz bu konuda ilerlemek istedik" dedi.

Gaziantepli oldukları için fıstıkla ilgili hayalleri olduğunu belirten Osmanlıoğlu, bu konu üzerine çalışmalar yaptıklarını vurguladı.

"Gaziantep'i bu ürünle temsil etmek bizi gururlandırdı"

Osmanlıoğlu, fıstıkla çikolatayı birleştirirken ikisinin de lezzetinin aynı oranda olması için çok çalıştıklarını aktararak, şöyle konuştu:

"3 kardeş inovasyon ve Ar-Ge çalışmaları yaptık. Tat konusunda ciddi bir emek verdik ve fıstık ezmeli çikolatamızı elde ettik. Kardeşlerimin çok katkısı oldu. Fıstık, Gaziantep için çok önemli. Bunu da insanlara hissettirebilmek için hikayeleştirdik. Çikolatamızı fıstık dalı şeklinde sunduk. Tasarım ve lezzetiyle derece elde ettik. Bu bizim için gurur verici. Bunun yanı sıra Gaziantep'i bu ürünle temsil etmek bizi ayrıca gururlandırdı. Ürünümüzü Türkiye'ye duyurmaya çalışıyoruz."

"Gaziantepli olursanız mutfağa sempatiniz oluyor"

Annelerinin güzel yemek yaptığını, kardeşleriyle küçüklüklerinden bu yana mutfağa ilgi duyduklarını vurgulayan Osmanlıoğlu, şunları söyledi:

"Gaziantepli olursanız mutfağa sempatiniz oluyor. Yemekle başlayan sevdamız bizi pastacılığa yönlendirdi. Bu işe gönül verdik. İşin hem mutfağındayız hem işletmeciliğini yapıyoruz. Kendimizi daha da geliştirmeye çalışıyoruz."

Kardeşlerden Tuba Osmanlıoğlu, işletme mezunu olduğunu, kardeşleriyle beraber çalışmanın kendisini çok mutlu ettiğini anlatarak, "Çikolata yurt dışıyla özdeşleşmiş bir ürün. Biz yöresel bir ürünle çikolatayı birleştirerek çok başarılı olabileceğini kanıtlamış olduk. Çok güzel tepkiler alıyoruz. Herkes çok beğeniyor" dedi.

"Bir şeye inanırsanız başarıya ulaşıyorsunuz"

Muhammed Osmanlıoğlu da, İngiltere'de okuyup çalıştıktan sonra Gaziantep'e döndüğünden bahsetti.

Mutfakta olmanın kendisini mutlu ettiğini vurgulayan Osmanlıoğlu, şunları anlattı:

"Ablalarımla yollarımız kesiştikten sonra çok farklı ürünler üretmeye başladık. Gaziantep'in en önemli lezzetini fıstıkla buluşturmak istedik. Bir şeye inanırsanız başarıya ulaşıyorsunuz. İlk defa çikolata kategorisinde yarışma düzenlendi ve biz orada başarılı olduk. Bu bizim şansımızın bir parçası. Yabancı arkadaşlarıma da tattırdım. Fıstık onların çok tattığı bir lezzet değildi ama inanılmaz olduğunu düşünüyorlar."

Kaynak: AA 

KAYNAĞI GÖR
Bu haber Yağmur Şenol tarafından son kontrolden geçirilerek yayına alınmıştır.